To często słyszane pytanie u ortopedy od pacjenta po urazie. Wielu pacjentów wyznaje zasadę , że „pęknięcie” kości to takie mniejsze złamanie , bez przemieszczenia. Zgodnie z definicją w ujęciu ortopedycznym złamanie jest to każde przerwanie ciągłości kości.
Złamania można podzielić według rozmaitych kryteriów. Te najczęściej spotykane to:
- w zależności od tego , czy fragment złamanej kości przebił skórę wyróżniamy złamania otwarte lub jeśli skóra pozostała bez szwanku zamknięte.
- w zależności , czy fragmenty złamania są 2, czy jest ich więcej wyróżniamy złamania proste (niektóre wcale nie są proste) lub złożone (wieloodłamowe).
- w zależności od miejsca w którym kość uległa złamaniu wyróżniamy złamania wewnątrzstawowe i pozastawowe.
Objawy złamania w wielu sytuacjach nie różnią się od objawów stłuczenia, czy skręcenia stawu. Do najczęściej występujących objawów złamania należą:
- ból
- obrzęk
- krwiak
- ograniczenie lub zmieniesienie ruchu kończyny
- zniekształcenie kończyny
- tarcie odłamów kostnych
- wybicie fragmentu kości przez skórę (złamania otwarte)
Co robić?
W żadnym wypadku nie należy nastawiać samodzielnie złamania o ile nie jesteście osobą odpowiednio do tego celu wykwalifikowaną!!!
W każdym przypadku po urazie w obrębie kończyny jeżeli mamy taką wiedzę i umiejętności staramy się unieruchomić kończynę pamiętając o zasadzie pana, który nazywał się Pott i ją stworzył. Zasada ta polega na tym , że w przypadku urazu kości unieruchomić należy staw 1 powyżej i 1 poniżej kości której uraz dotyczy. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach by kończynę unieruchamiać, a warunki na to pozwalają należy wezwać profesjonalną pomoc medyczną, bądź po taką pomoc pilnie się udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć.
Złamania rozpoznaje się w oparciu o badania obrazowe. Najczęściej stosowany RTG – popularny rentgen w większości przypadków wystarczy. Jeśli złamanie jest złożone lub budzi jakiekolwiek inne wątpliwości diagnostyczne sięga się po TK, czyli tomografię komputerową, która jest w uproszczeniu wielowarstwowym RTG lub po MRI czyli badanie rezonansu magnetycznego. USG czyli ultrasonografię w diagnostyce złamań używa się sporadycznie, najczęściej do oceny warstwy korowej kości w przypadku podejrzenia „złamań zmęczeniowych”.
Złamania kości są poważnymi urazami i bezwzględnie wymagają leczenia pod okiem lekarza, najlepiej ortopedy.
Do lekarza ortopedy należy decyzja, co do rodzaju leczenia. Niektóre złamania można leczyć w unieruchomieniu (gipsy, szyny, stabilizatory), inne wymagają zaopatrzenia operacyjnego.
Średni okres leczenia złamania kończyny w unieruchomieniu to około 6 tygodni. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, na przykład staw łokciowy „nie lubi „ dłuższego unieruchomienia niż 2-4 tygodnie.
Tak więc termin pęknięcie lepiej zarezerwować dla określenia ryski na szybce od telefonu komórkowego niż dla kości, która może się co najwyżej (oby nie) złamać?.
Napisz komentarz