Panie doktorze chyba zwichnąłem kostkę !

Panie doktorze chyba zwichnąłem kostkę !

Panie doktorze chyba zwichnąłem kostkę ! 987 1520 dr Jerzakowski

Zwichnięcie stawu wbrew temu, co się powszechnie sądzi jest poważnym urazem podczas którego dochodzi do uszkodzenia struktur wewnątrzstawowych takich, jak torebka stawowa, więzadła, chrząstka i inne. Zwichnięciu stawu mogą również towarzyszyć uszkodzenia naczyń krwionośnych i nerwów, a także złamania kości.

Zwichnięcie stawu to uraz, w efekcie którego dochodzi do  całkowitej lub częściowej utraty kontaktu powierzchni stawowych kości tworzących dany staw.

Do najczęściej występujących objawów zwichnięcia stawu należą:

  • ból
  • zniekształcenie stawu
  • obrzęk stawu
  • zniesienie funkcji stawu.

Pacjent który przyszedł na własnych nogach do szpitala , czy gabinetu lekarskiego  i twierdzi , że zwichnął staw w obrębie kończyny dolnej, na pewno go nie zwichnął.

Zwichnięcie i skręcenie stawu to dwa różne rodzaje urazów!!!

Do najczęściej spotykanych lokalizacji zwichnięć należą stawy:

  • ramienny,
  • rzepkowo-udowy
  • stawy międzypaliczkowe rąk i stóp
  • łokciowy

Co robić?

Każdorazowo w przypadku zwichnięcia stawu należy wykonać jak najszybciej repozycję , czyli nastawienie stawu. Repozycja powinna być wykonywana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami.

Nie należy nastawiać zwichnięcia stawu samodzielnie!!!

Nie radzę wzorować się na bohaterach filmów, którzy sami nastawiają sobie stawy?. To co wygląda imponująco na ekranie telewizora , czy w kinie na przykład w filmach fabularnych typu Zabójcza broń, czy Szklana pułapka i zawszy kończy się sukcesem w prawdziwym życiu zakończyć się może kalectwem.

W każdym przypadku podejrzenia zwichnięcia stawu kończynę należy delikatnie unieruchomić. W tym przypadku również posługujemy się zasadą Pota. Na okoliczność urazu w obrębię stawu pan Pot sformułował ją jednak troszkę inaczej. Tym razem w przypadku urazu stawu unieruchamiamy dwie kości tworzące staw. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach aby kończynę unieruchamiać, a warunki na to pozwalają należy wezwać profesjonalną pomoc medyczną, bądź po taką pomoc pilnie się udać do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć.

W szpitalu, po badaniu lekarskim i wykonaniu badań obrazowych RTG potwierdzających zwichnięcie wykonana zostanie repozycja , czyli nastawienie stawu. Po tego typu rękoczynie wykonywanym najczęściej w znieczuleniu krótkim dożylnym lub miejscowym kończynę odpowiednio unieruchamia się i wykonuje kolejne zdjęcie potwierdzające poprawne ustawienie struktur stawu. Unieruchomienie kończyny przy tego typu urazach to najczęściej 4-6 tygodnie.

Fot. Złamanie kości strzałkowej ze zwichnięciem stawu skokowego.

Napisz komentarz