Kwas hialuronowy

Wiskosuplementacja


Kwas hialuronowy – Wiskosuplementacja

Terapia polega na dostawowej iniekcji roztworu soli kwasu hialuronowego, który powoduje wzrost lepkości i elastyczności płynu maziowego i redukcję stanu zapalnego błony maziowej, poprawiając zdolność smarowania i amortyzacji oraz właściwości filtrujące, co przyczynia się do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz poprawia ruchomość stawów. Chorzy odczuwają istotną poprawę stanu zdrowia często już po pierwszym zastrzyku. Należy jednak pamiętać, że preparat nie jest lekiem przeciwbólowym. Jego działanie to przede wszystkim poprawa jakości płynu stawowego i chrząstki stawowej, a efekt występuje dopiero po kilku tygodniach od podania leku. Metoda ta cechuje się wysokim profilem bezpieczeństwa. Praktycznie zaraz po zastrzyku można wracać do codziennych zajęć. Lek jest dobrze tolerowany przez alergików. Kurację można bezpiecznie powtarzać co kilka – kilkanaście miesięcy.

Jakie schorzenia leczymy z pomocą kwasu hialuronowego?

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów
  • Chondromalacja


Uwagi dotyczące procesu leczenia przy użyciu kw. hialuronowego.

Bezpośrednio po podaniu kwasu hialuronowego wskazany jest ruch (około 30 min). Kilka dni po zabiegu mogą występować miejscowe dolegliwości bólowe – dla złagodzenia dolegliwości można stosować doraźnie doustne leki przeciwbólowe.


Przeciwwskazania

Ropne zapalenia stawów, aktywna bakteriemia, choroby zapalne lub zmiany skórne okolicy infekcji, bakteryjne zapalenie wsierdzia, koagulopatie, choroby przebiegające z osłabieniem odporności, przyjmowanie leków immunosupresyjnych, obecność implantów w stawie, do którego ma być wykonana iniekcja.