„Trzeszczenie” w kolanie

„Trzeszczenie” w kolanie

„Trzeszczenie” w kolanie 1155 648 dr Jerzakowski

Temat na dzisiaj to „trzeszczenie/ chrupanie w kolanie”. Chyba nie ma osoby, której obce byłoby to zagadnienie. Jeśli problem nie dotyczy bezpośrednio nas, na pewno słyszeliśmy o tego typu dolegliwościach u kogoś z naszej rodziny lub znajomych. Wniosek z tego taki, że dolegliwość jest powszechna.

Krepitacje czyli dźwięki wydawane przez stawy mogą mieć wiele przyczyn. Problem może dotyczyć zarówno osób młodych, jak i w podeszłym wieku, niezależnie od płci.

PRZYCZYNY:

  • wrodzone:

nieprawidłowy tor ruchu rzepki -wynikający z zaburzenia osi mechanicznej kończyny, nieprawidłowego ustawienia rzepki (lateralizacji -bocznego przesunięcia rzepki, wysokiego ustawienia rzepki),nieprawidłowego kształtu rzepki lub kłykcia uda .

Rys. Schemat budowy stawu kolanowego. (źródło: www.physio-pedia.com)

Jest to w mojej ocenie najczęstsza przyczyna krepitacji w obrębie stawu kolanowego u osób do wieku 35lat i zdecydowanie częściej dotyczy kobiet. Rzepka działa, jak  bloczek rozpięty między mięśniem czworogłowym na górze (konkretnie głową prostą mięśnia 4-głowego uda) i więzadłem właściwym rzepki na dole. Rzepka od wewnątrz pokryta chrząstką stawową przesuwa się po chrząstce stawowej uda. Obie powierzchnie stawowe stawu rzepkowo-udowego charakteryzują się pewnymi krzywiznami i są do siebie odpowiednio „dopasowane”. Gdy zachodzą warunki, zakłócające to „dopasowanie” obu powierzchni stawowych, ruch w obrębie stawu kolanowego , szczególnie podczas zginania stawu powyżej 90 stopni może być przyczyną charakterystycznych odgłosów „trzeszczenia, czy chrupania”.

Początkowo krepitacje stawu kolanowego wywołane nieprawidłowy torem ruchu rzepki mogą być niebolesne.

 

o nieznanej etiologii – dźwięk, który wydaje staw bez wyraźnej przyczyny, nie towarzyszy mu ból.

 

  • nabyte:

choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego/ chondropatia – często zamiennie, nie do końca prawidłowo stosowany jest termin chondromalacja stawu rzepkowo-udowego/kolanowego. Ta konkretna przyczyna „trzeszczenia” wynika z patologii toczącej się w obrębie chrząstki stawu kolanowego. To natomiast jest przyczyną powstania pewnego rodzaju nierówności w obrębie powierzchni chrzęstnych stawu rzepkowo-udowego i zaburzenia prawidłowego ruchu „przesuwania” rzepki po kłykciach uda.

W mojej opinii sam termin chondropatia jest terminem znacznie szerszym. Dla uproszczenia można przyjąć, że wyróżnia się cztery stopnie chondropatii. Wyższy stopień chondropatii warunkuje bardziej zaawansowany proces destrukcji chrząstki. Chondropatia IV stopnia opisuje stan w którym chrząstki praktycznie nie ma. Sama chondromalacja, czyli rozmiękanie struktury chrząstki stawowej jest początkowym stadium chondropatii (I stopień), która w efekcie dalszego postępu procesów degeneracyjnych w obrębie chrząstki przyczynia się do powstania pełnoobjawowej choroby zwyrodnieniowej stawu.

Praktycznie zawsze nieprawidłowy tor ruchu rzepki prowadzi do uszkodzenia chrząstki stawowej struktur tworzących staw kolanowy.

Inne czynniki przyczyniające się do szybszego występowania „trzeszczeń” w kolanie na tle chondropatii to: urazy, praca na kolanach (mechanik, brukarz, budowlaniec, ksiądz), czy otyłość. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach uszkodzenie chrząstki stawowej przybiera formę pewnego rodzaju „zużycia stawu” i jest uwarunkowane zaawansowanym wiekiem pacjenta.

Chondropatia każdego stopnia może dawać dolegliwości bólowe. Nie zawsze chondropatii stawu kolanowego towarzyszą krepitacje, czyli tytułowe „trzeszczenia”.

 

urazy – praktycznie każdy uraz w obrębie stawu może prowadzić do „trzeszczenia” w kolanie. Jeśli uczuciu „trzeszczenia” towarzyszy ból i blokowanie ruchu ,przyczyną może być ciało wolne w stawie kolanowym. Najczęściej dzieję się tak w momencie , gdy efektem urazu jest oddzielenie się fragmentu chrzęstnego, bądź kostno-chrzęstnego do jamy stawu. Sytuacja taka jest bez wątpienia powodem dla którego powinniśmy pilnie skierować swe kroki do ortopedy. Zwłoka może być przyczyną nieodwracalnych zniszczeń w stawie kolanowym!.

Urazy skrętne również mogą być przyczyną uszkodzenia chrząstki

 

CO ROBIĆ ?

Uważam, że w każdym przypadku „trzeszczenia/chrupania” w stawie kolanowym, któremu towarzyszą dolegliwości bólowe należy bezwzględnie udać się do lekarza ortopedy.

Jeśli krepitacje stawu kolanowego nie łączą się z bólem w obrębie stawu ale mimo to są powodem niepokoju również sugeruję konsultację lekarską.

 

LECZENIE:

– nieoperacyjne : rehabilitacja, ćwiczenia, redukcja masy ciała, doustne przyjmowanie siarczanów chondroityny/glukozaminy, iniekcje z kwasów hialuronowych.

– operacyjne : osteotomia, artroskopia, operacje rekonstrukcyjne chrząstki.

Napisz komentarz