Ból pięty u dziecka

Ból pięty u dziecka

Ból pięty u dziecka 599 571 dr Jerzakowski

W odróżnieniu od osób dorosłych, u których najczęściej źródłem dolegliwości bólowych okolicy piętowej jest zapalenie rozcięgna podeszwowego, czyli tak zwana „ostroga piętowa”, u dzieci za ból pięty odpowiada często jałowa martwica guza kości piętowej. Chorobę, jako pierwszy opisał szwedzki ortopeda Patric Haglund. W anglosaskiej  literaturze medycznej, w odniesieniu do tego typu schorzenia spotkać się można również ze stosowaniem nazwy : choroba Severa lub Severa-Haglunda. Choroba polega na deformacji guza piętowego wynikającej ze zmian martwiczych, u źródeł których leżą zaburzenia ukrwienia w obrębie rosnącej kości.  Co ciekawe, w odniesieniu do osób dorosłych możemy się spotkać z terminem zespół Haglunda (deformacja Haglunda, zapalnie kaletki ścięgna piętowego, zapalenie ścięgna Achillesa), patologia ta jest efektem długotrwałych czynników przeciążeniowe działających na stopy.

O chorobie Haglunda możesz myśleć , gdy twoje dziecko (najczęściej w wieku 6-14 lat) zgłasza dolegliwości bólowe jednej bądź obu pięt nasilające się po wysiłku fizycznym.

Objawy choroby Haglunda:

  • Ból
  • Zniekształcenie pięty
  • Zaczerwienienie bolącej okolicy pięty
  • Obrzęk pięty
  • Wzmożenie dolegliwości bólowych przy ucisku i zgięciu grzbietowym stopy

Diagnostyka

Diagnostyka w tym przypadku sprowadza się do dokładnego zebrania wywiadu, badania pacjenta i wykonania RTG stopy w projekcji bocznej oraz zdjęcia celowanego na kość piętową w projekcji osiowej, rzadziej wykonuje się USG (ultrasonografia) lub MRI (rezonans magnetyczny).

Podstawową metodą diagnostyczną w przypadku jałowych martwic kości u dzieci jest badanie RTG

Fot. Obraz radiologiczny choroby Haglunda.

Leczenie

Leczenie w przypadku choroby Haglunda najczęściej jest nieoperacyjne. I polega na rezygnacji z aktywności fizycznej, stosowaniu miękkiego obuwia i podpiętek unoszących pięty, fizykoterapii. W niektórych przypadkach włącza się leczenie farmakologiczne: niesterydowe leki przeciwzapalne, a także miejscowo iniekcje sterydowe lub z osocza bogatopłytkowego- PRP. Leczenie operacyjne sprowadza się do chirurgicznego usunięcia deformacji kostnej guza piętowego.

Podstawowym zaleceniem w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych pięty u dziecka jest rezygnacja z aktywności sportowych i stosowanie miękkiego obuwia.

Napisz komentarz