Karp w galarecie, a stawy.

Karp w galarecie, a stawy.

Karp w galarecie, a stawy. 500 366 dr Jerzakowski

Powszechne u pacjentów jest przekonanie, że spożywanie galaretki i zawartego w niej kolagenu ma korzystne działanie na stawy. Szczególnie seniorzy przypisują żelatynie i produktom ją zawierającym działanie „regenerujące stawy”.

Chyba nie ma ortopedy , który by nie słyszał od pacjenta pytania o wpływ jedzenia galaretek owocowych, spożywania tak zwanych „zimnych nóżek”, czy świątecznego karpia w galarecie? na chrząstkę stawową.

Jakie są fakty?

Cytując za wikipedią : ”galareta to wyrób spożywczy o galaretowatej konsystencji powstały dzięki właściwością żelującym dodatków: żelatyny, pektyny lub agaru. Podawany na zimno, gdyż pod wpływem temperatury upłynnia się”.

Pektyna i agar to cukry, skupmy się więc na żelatynie.

Żelatyna to produkt pochodzenia zwierzęcego. Uzyskiwana jest w wyniku hydrolizy kolagenu pochodzącego z kości, skóry, ścięgien.  Kolagen jest białkiem składającym się z aminokwasów wśród których wymienić należy glicynę, prolinę, hydroksyprolinę, hydroksylizynę. Wyróżnia się osiem typów kolagenu w zależności od miejsca występowania i pełnionej funkcji. W chrząstce stawowej najważniejszą funkcję pełni kolagen typu II, oprócz niego występują tu również kolageny typów: IX,X,XI. Chrząstka stawowa jest zbudowana z komórek chrząstki zwanych chondrocytami, które zawieszone są w substancji pozakomórkowej zwanej macierzą. Kolagen jest jednym z białek macierzy, a włókna kolagenowe które ją tworzą mają wpływ na kształt chrząstki i jej sprężystość.

Żelatyna zawiera kolagen, który jest ważnym składnikiem chrząstki stawowej, nadaje jej kształt i sprężystość

Coraz większa zachorowalność na choroby zwyrodnieniowe stawów i fakt ,że kolagen jest jednym z materiałów budulcowych chrząstki stawowej spowodował, że stało się o nim głośno. Powszechnie panujące przeświadczenie:  „skoro kolagen współtworzy chrząstkę, to jego jedzenie powinno wzmacniać stawy” wzmocniły koncerny farmaceutyczne reklamujące preparaty kolagenu, jako remedium na „problemy” ze stawami. Stąd popularność galaretek i całej gamy suplementów z rozmaitymi rodzajami kolagenów, która trwa do dnia dzisiejszego.

Należy jednak pamiętać, że kolagen podczas przyjmowania doustnego zachowuje się jak typowe białko. To znaczy, że na kolejnych etapach przewodu pokarmowego jest rozkładany do pojedynczych aminokwasów i w takiej postaci wchłaniany do organizmu.

Co prawda istnieją nieliczne badania, które potwierdzają fakt pozytywnego wpływu przyjmowania doustnego kolagenu na jego syntezę w organizmie. Niestety brak ewidentnych dowodów, że ta synteza dotyczy kolagenu budującego chrząstkę stawową.

 

Kolagen nie jest super-cząsteczką, która trafia z układu pokarmowego prosto do stawów.

Kolagen nie regeneruje stawów.

Czy więc to wszystko, co mówią o galaretce, żelatynie, kolagenie to „lipa”?

Nie do końca. W PubMed- bazie biomedycznych artykułów badawczych z całego świata, bez trudu można odnaleźć randomizowane badania kliniczne  udowadniające zmniejszenie dolegliwości bólowych stawów mierzone rozmaitymi skalami, u pacjentów przyjmujących doustnie preparaty kolagenu. Nie potrafimy niestety wyjaśnić mechanizmów jakie za tym zmniejszeniem dolegliwości bólowych stoją.

 

Kolagen przyjmowany doustnie może zmniejszać dolegliwości bólowe stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową.

 

 

 

 Z okazji świąt Bożego Narodzenia,
Życzę Państwu  dużo zdrowia, szczęścia i wielu powodów do radości,
Pięknych świąt w rodzinnym gronie!

Napisz komentarz